İksaş İzmir Kireç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
0232 360 12 42

     
 
   
   
     
     
 
 

Hammadde (Kireçtaşı)
İksaş'a ait 18500 ruhsat nolu kalker ocağı İzmir Ankara karayoluna sadece 3 km mesafede olması ve İksaş kireç fabrikasına 2 km yakınlığı büyük avantajlar sağlamaktadır. Kireçtaşı maden sahamız İzmir'de şehre yakın ocak sayısının son derece kısıtlı olmasından dolayı nakliye avantajı ve mevcut kireçtaşı kalitesiyle bölge pazarında çok önemli bir konuma sahiptir.

Maden sahasına mevcut orman yolu kullanılarak ulaşılmaktadır. Saha içi yollarda düzenlenerek maden sahası işletmeye patlatmaya hazır hale getirilmiştir.18500 ruhsat nolu saha %98 CaCO3 saflıkta kireçtaşlarından oluşmaktadır.Yüzeyde çok ince nebati toprak tabakası ve seyrek meşelik bulunmaktadır.

EBERHART FIRIN
İksaş bünyesinde kurulan ilk modern çelik gövdeli dik fırın olan Eberhart fırın 150 ton/gün kapasitesiyle İksaş'ın en büyük kireç fırınıdır.Planlanan modernizasyon projesiyle 250 ton/gün kapasiteye çıkarılabilir.

Günde 24 saat yılda 365 gün durmadan çalışan eberhart fırın otomatik olarak kumanda edilmektedir.Yüksek kalitede CaO üretmek için dizayn edilmiş olan Eberhart fırın çok düşük işletme giderlerine sahiptir. Çelik fabrikaları, gazbeton, sönmüş toz kireç gibi birçok alanda kullanıma uygun kireç üretimi yapılmaktadır.

KADEMELİ FIRIN
İksaş bünyesindeki çelik gövdeli dik fırınlardan birisi olan kademeli fırın 70 ton/gün üretim kapasitesine sahiptir.Modernizasyon yapılması durumunda kapasitesi 150 ton/gün gibi yüksek bir değere çıkarılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Kademeli fırında 24 saat ve yılda 365 gün durmadan üretim yapılmaktadır. Fırın otomatik olarak kumanda edilmektedir.Kademeli fırında diğer sanayi dallarının yanı sıra hamur kireç üreticilerine uygun yumuşak kireç üretimi yapılabilmektedir.

UNİFLOW FIRIN
Uniflow fırın çift şaftlı üretim tekniğine göre dizayn edilmiş modern bir fırındır. 80 ton/gün olan mevcut kapasitesi pulverize yakıt sistemine geçildiğinde 225 ton/gün olacaktır.

Tam otomatik PLC sistemiyle kumanda edilen Unifolw Fırın tamamen kontrollü üretim gerçekleştirmektedir. Çelik sanayi, gazbeton ve sönmüş toz kireç üretimine uygun yüksek kalitede kireç üreten uniflow fırın üretim tekniği açısından en düşük yakıt tüketimine sahip fırındır.

SÖNDÜRME VE PAKETLEME TESİSİ
İksaş bünyesinde 1994 yılında kurulan Özfen Makina tarafından imalatı gerçekleştirilen söndürme ve paketleme tesisi 10 ton/saat kapasiteye sahip tam otomatik modern bir tesistir. TSE kalite belgesine sahip olan tesisimiz yüksek kalitede sönmüş torba kireç üretimini gerçekleştirip piyasaya sunmaktadır.

Kireç fırınlarımızda üretilen parça kireçler çekiçli kırıcıda kırılıp sarkaç toplu değirmende öğütüldükten sonra üç kamaralı pfeifer da söndürülüp torbalama tesisinde paketlenmektedir.Müşterilerimizin istekleri ve kullanım amaçları doğrultusunda toz kireç ürünlerimiz çeşitli kalitelerde üretilmektedir.Tesisimizde ayrıca istendiğinde sönmemiş mikronize kireçde üretilebilmekte ve müşterilerimize ulaştırılmaktadır.

 
 
     
     
     
 

İksaş İzmir Kireç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Adres : Kavaklıdere Mah. 9501 Sk. No:34 Bornova-İzmir   Tel: (232) 360 12 42   Faks: (232) 360 10 83   E-Mail : info@iksas.com.tr